fbpx

Ako sa začať zdravo stravovať s tofu

| Pridal | Kategórie: Zdravý životný štýl

Žiť zdravo neznamená byť na diéte, či odopierať si obľúbené jedlo – je to skôr o pochopení, aké jedlo pomôže telu cítiť sa lepšie, dodá dostatok energie či dokáže lepšie zvládať stres. V Lunter veríme, že tofu je významnou súčasťou zdravého a vyváženého jedálnička.

Prečo vôbec jesť zdravo a kto sú to „flexitariáni”

Začiatkom 90. rokov sa začal používať termín flexitariáni, ktorý vznikol kombináciou slov flexibilný a vegetarián. Označuje ľudí, ktorí nemajú potrebu stať sa vegetariánmi, ale pochopili, že zníženie príjmu živočíšnych produktov a zvýšenie príjmu rastlinnej potravy a sójových výrobkov, napríklad aj v podobe tofu, im prospieva.

Ako začať a neskončiť

Pri prechode na zdravší typ stravovania prostredníctvom rastlinnej stravy, respektíve tofu, je v prvom rade potrebné si uvedomiť, aké živiny ideme nahrádzať a čím.

V jedálničku sa pravdepodobne okrem tofu objaví tiež viac ovocia a zeleniny, no mnoho ľudí má mylnú predstavu, že pri tom to aj končí. So zdravým stravovaním však súvisia aj ďalšie zmeny. Patrí medzi ne napríklad aj znižovanie príjmu živočíšnych tukov, soli, cukru a bielej múky a naopak jedenie celozrnných potravín či strukovín.

Radšej postupne ako zo dňa na deň

Prechod na zdravšie stravovanie by mal byť cestou postupných zmien. Pravidelné jedenie nezdravých potravín by sa malo byť najskôr občasné a postupom času môžu z jedálnička vypadnúť definitívne.

Pre mnohých je zdravá strava viac záležitosťou rozhodnutia a pevnej vôle. Už samotné vedomie, že človek robí niečo pre svoje zdravie má pozitívne fyzické a psychické účinky a samé o sebe je motiváciu vydržať. Účinky prechodu k zdravšej strave sa začnú prejavovať už po krátkom čase.

Pozor na častú chybu: nielen zdravo ale hlavne chutne

Človek, ktorý sa rozhodol zdravo stravovať s tofu by si mal hneď na začiatku premyslieť, ako túto potravinu pripravovať. Opakovaná príprava toho istého fádneho receptu z tofu totiž po čase omrzí.

Z tofu sa pritom dajú robiť nielen slané jedlá, ale aj rôzne dezerty, nápoje alebo polievky. Je to výborná surovina na kulinárske experimenty. A samozrejme poslúži ako plnohodnotná náhrada syrov. Jedlo bude chutiť rovnako dobre, zatiaľ čo zaujme svojou ľahkosťou.

Ešte pred varením sa treba rozhodnúť pre vhodný druh tofu. Na výber je niekoľko príchutí, alebo biele tofu natural, ktoré najlepšie chutí, ak sa správne spracuje a ochutí. Tofu sa dá opekať na panvici aj v rúre alebo grilovať.

Recepty z tofu a kulinárske inšpirácie nájdete na stránke: Lahke-recepty.sk

Tipy: Ako sa griluje tofu, Tajomstvá marinovania