fbpx

Alfa Bio – Zakladateľ a história

| Pridal | Kategórie: O nás

Dôvod, prečo sa zakladateľ spoločnosti Alfa Bio Ján Lunter  rozhodol venovať zdravej strave a nie svojej pôvodnej profesii – programovaniu, bol čisto osobný. Vďaka zdravej strave sa jeho mama vyliečila z rakoviny a on chcel svoju dobrú skúsenosť so zdravou stravou podať ďalej.

Spoločnosť Alfa Bio vznikla v roku 1991

S výrobou tofu sme začali ako prví v bývalom Československu, do tej doby to bola u nás neznáma potravina.

Zdravá strava vyliečila rodinu

Ján Lunter spomína na obdobie pred takmer tridsiatimi rokmi:

“Keď mama ochorela, hľadal som spôsob, ako by som jej pomohol. Známi mi poradili zmeniť stravovanie. Mama prešla na surovú stravu, ovocné šťavy a spolu s ňou zmenila stravu celá rodina. Informácie o zdravej strave som hľadal všade, šiel som úplne od začiatku. Vďaka tomu som narazil na recept tofu.”

Keď vtedy varil rodine prvé tofu netušil, že za pár rokov bude sójového syra variť tonu denne. Po tom, čo videl, že zdravá strava prospieva celej rodine, premýšľal Ján Lunter ako svoje pozitívne skúsenosti podať ďalej.

“To, že sme s manželkou zmenili stravu nám vyhovovalo, ale reakcie okolia boli zdržanlivé. Boli však aj takí, ktorí zmenu v stravovaní schvaľovali, napríklad MUDr. Mika, ktorý skonštatoval, že viac riskujú tí, ktorých stoly sa prehýbajú od živočíšnych potravín,“ vracia sa riaditeľ spoločnosti k predsudkom, s ktorými sa stretával.

Po nežnej revolúcii spolu s bývalými kolegami programátormi založil softvérovú spoločnosť, ale zdravá strava a snaha o zlepšenie stravovacích návykov našej spoločnosti mu stále vŕtala v hlave.

Alfa Bio

Tofu sa zrodilo v pivnici

Jánovi Lunterovi sa po čase podarilo presvedčiť bývalého kolegu, aby s ním neobvyklý biznis skúsil. Firma Alfa Bio vznikla v roku 1991 v pivnici rodinného domu.

,,Naše prvé stroje boli dosť primitívne, lisovačka napríklad fungovala tak, že sme k nej horolezeckými lanami pripevnili kilové závažie, starý stabilizátor z nemocnice vyrábal paru,“ s úsmevom hodnotí začiatky Ján Lunter.

Najprv ľudia nevedeli, čo od neznámej potraviny čakať, firma Alfa Bio teda fungovala ako veľkoobchod s produktami racionálnej výživy a tofu tvorilo len časť sortimentu. Záujem sa však rýchlo zvyšoval a spoločnosť čoskoro vyrábala tonu tofu týždenne. Napriek tomu, že si tofu získavalo obľubu, väčšiemu rozvoju firmy na Slovensku bránila nedôvera v neznáme. Dôležitým momentom preto bolo, keď sa nám podarilo získať stálych zákazníkov, napríklad francúzsku firmu Country Life, ktorá dovážala zdravú stravu do Česka. V tú chvíľu sme sa mohli plne zamerať na výrobu tofu. Keď už sme ho vyrábali tonu denne, bolo jasné, že pivnica rodinného domu kapacitne nepostačí. Nové sídlo sme našli v priemyselnom parku na okraji Banskej Bystrice. Profesionálna výroba nahradila skromné a provizórne podmienky pivnice a dnes u nás pracuje zhruba 110 zamestnancov. Okrem samotného tofu vyrábame rastlinné nátierky, sójové nápoje, bezmäsité náhrady mäsových výrobkov, hotové jedlá a gastro balenia.

Cieľ, ktorý sme si v Alfa Bio stanovili na začiatku, sa nezmenil. Je ním prinášať zdravie na váš stôl, v zmysle Hippokratovho výroku:

“Nech je jedlo vašim liekom”