Máte chuť na niečo sladké, ale zdravé? Priprav
Proces výroby nášho TOFU je veľmi podobný postupu, ako sa vyrába syr. Len namiesto živej kravy, ktorá dáva ľuďom mlieko, máme vo výrobe kravu železnú, a tá nám dáva sójové mlieko. Ale poďme pekne od začiatku ako výroba tofu u nás prebieha.
Výroba tofu, alebo čo žerie naša železná krava
Sme hrdí na to, že naše výrobky vyrábame výlučne z rastlinných zdrojov. Na začiatku celého procesu je nákup základnej suroviny na výrobu nášho mlieka – sóje. Nakupujeme ju výlučne od overených pestovateľov. Je 100% geneticky nemodifikovaná.
Sóju dovezieme do sila v areáli našej firmy. Máme dve silá, tak aby sme mali vždy zabezpečený dostatok potravy pre našu železnú kravičku. Keď sa jedno silo vyprázdni, objednávame novú dodávku. Naša krava, tak ako každá iná krava, žerie a dáva mlieko v 12 hodinových cykloch. Sóju jej ale treba vždy pekne predpripraviť, a tak ju na dopravníku presunieme do menších zásobníkov vo výrobnej hale, kde sa niekoľko hodín namáča vo vode. To aby ju naša železná krava vedela “požuť”. Ale toto samotné by nestačilo. Po namočení sóju pomelieme na kašu a uvaríme. Aká by to bola krava, keby nám po nakŕmení nedala mlieko. Dá. No okrem mlieka, ktoré voláme sójové, vyprodukuje aj vedľajší produkt, ktorý navyše obsahuje aj množstvo živín, a preto má tiež svoje ďalšie využitie.
Voláme ho Okara, tak ho nazvali v Japonsku, odkiaľ tofuU historicky pochádza, a kde ho stovky rokov konzumujú ako základ svojej stravy. Okaru používame ako vstupnú surovinu do našich ďalších výrobkov ako sú rastlinné nátierky, predávame ju – ako samostatný výrobok, ale tiež ako výživu pre poľnohospodárske zvieratá.
Späť ale k mlieku, ktoré je najvzácnejším produktom umožňujúcim ďalšiu výrobu. Nalievame ho do nádob a primiešavame prírodné zrážadlá – prírodné soli. Rovnako, ako keď sa vyrába syr z kravského mlieka. Následne sa zrazené mlieko naleje do lisovacích foriem, kde sa zaťaží a voda sa odstredí.
My vyrábame tvrdé tofu, pretože naši európski zákazníci sú zvyknutí na tvrdé syry. V Japonsku sa ale jedáva tofu oveľa mäkšie ako je naše. Predstavte si konzistenciu tvarohu – tak podobne vyzerá to japonské. O všetkom rozhoduje množstvo zrážadla a doba zrážania. Jedného pekného dňa, keď bude u nás fungovať výroba tofu aj pre japonských zákazníkov, budeme vyrábať aj japonské mäkké tofu.
Vylisované tofu z nášho lisu je obrovské – meria skoro až jeden meter na šírku a vyše pol metra na dĺžku. Takéto tofu sa krája na menšie kúsky, podľa toho pre akých zákazníkov je určené. Pre reštaurácie vyrábame tzv. gastro pláty s hmotnosťou 1 kg, pre konečných spotrebiteľov 160g a 180g balenia.
Každému podľa chuti
A opäť podobne ako syr, aj TOFU následne spracúvame do ďalších podôb a chutí. TOFU údime, marinujeme a zapekáme, alebo ho ochucujeme bazalkou, prípadne chilli.
Ako vzniká tofu údené
Náš zákazník má istotu, že od nás kupuje tofu údené tradičnou metódou. Aká to je? Viete ako naši dedovia údili napríklad oštiepok? Zavesili ho do komína a dym z piecky, v ktorej plápolal ohník z dreva, pekne pomaličky zaúdil oštiepok do vynikajúcej údenej chuti. Rovnako to robíme aj s našim údeným tofu. Naša pec má elektrickú špirálu na rozkúrenie drevenej štiepky, ktorá produkuje dym pre údenie, a tak hustý dym nechávame postupne pôsobiť niekoľko hodín na naše tofu.
A ako sa vyrába marinované tofu
Prečo lahôdkové? Pretože je lahodné. Je 12 hodín marinované v chutnej marináde zloženej z exkluzívnych korenín a tej najkvalitnejšej sójovej omáčky. Počas tejto doby preniká chuť do každej čiastočky tofu a vytvára nezabudnuteľnú lahodnú chuť. V klasickej pekárenskej peci takto marinované tofu potom pečieme. Vtedy celá výroba vonia jemnou vôňou zapečeného tofu, ako keď si doma niečo opekáte na oleji a cibuľke. Zapečené tofu sa opäť schladí na hygienickú teplotu a balí sa do vákuového balenia, teda do fólie.
Výroba tofu bazalka a chilli
No dobre, je jasné ako sa dostanú mikroskopické čiastočky marinády do každej časti tofu. Ale ako sa tam dostane bazalka, alebo chilli zmes? Tie predsa nepreniknú molekulárnym pohybom do štruktúry tofu. Prirodzene. Preto proces výroby je odlišný už v momente zrážania. Zmesi bazalky, alebo chilli sa vysypávajú do zrážacích nádob ešte kým je sójové mlieko neodstredené. Následne tak celú zmes riadne premiešame a odstreďujeme už premiešané chilli, alebo bazalkové tofu.
Nepoužívame chemické konzervačné látky
Určite ste rozmýšľali nad tým, ako je možné, že vám naše zabalené tofu, ako aj nátierky, vydržia v chladničke niekoľko týždňov. Nepoužívame chemické konzervačné látky? Nie, stačia nám fyzikálne zákony. Kazivosť výrobkov, okrem plesní, spôsobujú kvasinky, alebo inak povedané termolabilné baktérie. Poznáte ich zo zakysaného mlieka. Tieto baktérie sa kamarátia s bielkovinami, a tak ich vždy vo voľnom prostredí môžete nájsť spolu. Kamarátstvo to však nie je vždy radostné. Baktérie nahovárajú bielkoviny na rôzne neplechy a kazia ich morálku. Nevychované bielkoviny však naším zákazníkom (až na výnimky ako zakysané sójové mlieko) nechutia. Preto musí nastúpiť tvrdá poriadková polícia – je to teplota. Po zabalení do nepriepustnej fólie odstránime pomocou špeciálnej technológie z produktu väčšinu vzduchu a produkt zahrejeme na teplotu 95°. V tejto teplote a bez vzduchu vykážeme baktérie z priestoru. Tie čo ostanú umravníme tak, že nám nekazia morálku bielkovín. A plesne? Tie jednoducho nemajú šancu. Udržujeme našu prevádzku v 100% čistote pravidelným sanitačným programom, takže o plesniach nie je chýru ani slychu.
Výroba tofu je našou srdcovou záležitosťou od našich začiatkov až do dnešných dní, a preto sa jej venujeme s láskou a nesmiernou pozornosťou. Možno vás zaujíma aj to, ako sa vyrábajú naše nátierky.