fbpx

Pripravte si imunitu na zimu

| Pridal | Kategórie: Recepty

Nielen láska, ale aj zdravie prechádza cez žalúdok. To čo zjeme sa skôr či neskôr odzrkadlí na našej kondícii a v konečnom dôsledku na imunite. Tráviaci trakt vyberá zo zjedených potravín najmä živiny, vďaka ktorým zostane telo imúnne. Aby ste teda najmä po príchode zimy strávili viac času na nohách ako v posteli, stačí keď dodržíte dobré stravovacie návyky.

 Využite silu prírody

 Nie nadarmo sa hovorí, že plody matky Zeme sú najlepšou prevenciou. Imunitu dokážu podporiť kiwi, jablká, hrozno, špenát, kaleráb či mrkva. Dobrými antioxidantmi sú taktiež niektoré druhy húb, ale aj slovenská klasika v podobe cibule a cesnaku. Tie stačí nakrájať a vmiešať do nátierky, prípadne pridať do akýchkoľvek slaných jedál.

Ak vás postihla chrípka a neviete si dať rady, siahnite po šalvii, citróne alebo zázvore. Ich chuť a zdravotné účinky vyniknú v teplých čajoch, ale tiež v sladkých koláčoch a smoothies.

 Jedzte viac bielkovín

 Základom buniek imunity sú aminokyseliny v proteíne. Pomáhajú vytvárať biele krvinky a protilátky, čím telo chránia od škodlivých látok. Najlepším variantom sú rastlinné zdroje bielkovín. Rýchlo a ľahko môžete nimi telo zásobiť prostredníctvom rastlinných nátierok alebo sójových nápojov. Odporúčaná denná dávka bielkovín je aspoň 60 gramov.

 Obmedzte cukry a tuky

 Imunitu môžete podporiť aj inak ako pravidelnou stravou. Ideálne ak v čo najväčšej miere eliminujete cukry a tuky. Neznamená to iba nepiť sladené limonády či čaje, veľmi tiež pomôže voľba vhodných potravín. Výborným pomocníkom v kuchyni je tofu, ktoré poslúži po celý deň, pretože je ho možné kombinovať na sladko aj na slano. Dôkazom sú jedlá ako napríklad tofu praženica alebo šťavnatý koláč s ovocím. Rýchly obed alebo večeru zasa môžete vyplniť zapekanými zemiakmi s tofu.

 Vitamíny zo špajze, ktoré vás vzpružia

 Ak máte pocit, že potrebujete viac vitamínov, radšej hneď zabudnite na umelé doplnky. Ľudské telo totiž oveľa ľahšie prijíma prírodné varianty. Jedným z najlepších je hliva ustricová, ktorá dodá telu zinok, selén, vlákninu, a v neposlednom rade minerály. Jej konzumácia zaženie únavu, pomáha pri problémoch s trávením a ochráni organizmus pred mnohými chorobami.

Ďalšími „vitamínmi zo špajze“ sú napríklad kvasená kapusta či vlašské orechy. Špeciálnym elixírom na prečistenie organizmu je teplá citrónová šťava, ktorú získate upečením citrónov na plechu. Stačí ak plody mierne narežete a dáte zapiecť približne na 15 minút. Po vychladnutí vytlačte šťavu do väčšej šálky a zmiešajte s trochou vody. Konzumujte po lyžičkách.