fbpx

Připravte si imunitu na zimu

| Pridal | Kategórie: Recepty cz

Nejen láska, ale i zdraví prochází žaludkem. To, co sníme, se dříve či později odrazí na naší kondici a v konečném důsledku na imunitě. Trávicí trakt vybírá z potravin, které sníme, především živiny, díky kterým zůstává tělo imunní. Abyste tedy zejména po příchodu zimy strávili více času na nohou než v posteli, stačí, když dodržíte dobré stravovací návyky.

Využijte sílu přírody

Ne nadarmo se říká, že plody matky Země jsou nejlepší prevencí. Imunitu dokážou podpořit kiwi, jablka, hroznové víno, špenát, kedlubny nebo mrkev. Dobrými antioxidanty jsou také některé druhy hub, ale i česká klasika v podobě cibule a česneku. Ty stačí nakrájet a vmíchat do pomazánky, případně přidat do jakýchkoliv slaných jídel.

Pokud vás zasáhla chřipka a nevíte si rady, sáhněte po šalvěji, citronu nebo zázvoru. Jejich chuť a zdravotní účinky vyniknou v teplých čajích, ale také v sladkých koláčích a smoothies.

Jezte více bílkovin

Základem buněk imunity jsou aminokyseliny v proteinu. Pomáhají vytvářet bílé krvinky a protilátky, čímž tělo chrání od škodlivých látek. Nejlepší variantou jsou rostlinné zdroje bílkovin. Rychle a snadno jimi můžete zásobit  tělo prostřednictvím rostlinných pomazánek nebo sojových nápojů. Doporučená denní dávka bílkovin je alespoň 60 gramů.

Omezte cukry a tuky

Imunitu lze podpořit i jinak než pravidelnou stravou. Ideální je pokud v co největší míře eliminujete cukry a tuky. Neznamená to pouze nepít slazené limonády nebo čaje, velmi také pomůže volba vhodných potravin. Výborným pomocníkem v kuchyni je tofu, které poslouží po celý den, protože ho je možné kombinovat na sladko i na slano. Důkazem jsou jídla jako například tofu míchaná vajíčka nebo šťavnatý koláč s ovocem. Rychlý oběd nebo večeři zase můžete vyplnit zapékanými bramborami s tofu.

Vitamíny ze spíže, které vás vzpruží

Pokud máte pocit, že potřebujete více vitamínů, raději hned zapomeňte na umělé doplňky. Lidské tělo totiž mnohem snáze přijímá přírodní varianty. Jedním z nejlepších je hlíva ústřičná, která dodá tělu zinek, selen, vlákninu a v neposlední řadě minerály. Její konzumace zažene únavu, pomáhá při problémech s trávením a ochrání organismus před mnoha nemocemi.

Dalšími “vitamíny ze spíže” jsou například kvašené zelí nebo vlašské ořechy. Speciálním elixírem na pročištění organismu je teplá citronová šťáva, kterou získáte upečením citronů na plechu. Stačí, když plody mírně nařežete a dáte zapéct asi na 15 minut. Po vychladnutí vymačkejte šťávu do většího šálku a smíchejte s trochou vody. Konzumujte po lžičkách.