fbpx

Päť zábavných mýtov o sóji (a ako je to s nimi naozaj)

| Pridal | Kategórie: Zdravý životný štýl

„Sója spôsobuje, že mužom rastú prsia“. Aj toto jeden z mýtov, ktoré sú bežné na internete alebo v neodborných „alternatívnych“ kruhoch a komunitách. Podobných nepravdivých, no napriek tomu populárnych tvrdení v súvislosti so sójou sa nájde niekoľko. Pri serióznom skúmaní však pôsobia skôr ako námet do rubriky vtipov alebo konšpiračných teórií. Tu sú najčastejšie z nich aj s vysvetlením, ktoré je založené na vedeckom poznaní a overených dôkazoch.

Mýtus č. 1: Zdravá je iba fermentovaná sója

Nespracovaná sója vo svojej surovej forme, rovnako ako iné strukoviny alebo aj pšenica obsahuje nestráviteľné, takzvané anti-nutričné látky. Ide o prirodzenú súčasť rastlín, akýsi obranný systém.

Rovnako, ako nehovoríme o nestráviteľnosti fazule alebo pšenice pretože ich pred konzumáciou upravujeme varením, nemožno za nezdravé alebo nestráviteľné označiť ani sójové výrobky, ktoré vznikajú tepelnou úpravou (varením) alebo kvasením fermentáciou. Oba postupy sú pri úprave sóje používané viac ako 1 000 rokov. Fermentácia je historicky mladšia, pôvodom z Indonézie, prvá doložená výroba tofu sa datuje už k 2 storočiu pred našim letopočtom.

Tofu Lunter vzniká tradičným spôsobom spracovania plného zrna sóje a to niekoľkohodinovým namáčaním a následným varením pri teplote nad 100 stupňov Celzia. Nátierky Lunter sú vyrábané z čerstvého tofu a rastlín bez pridania umelých konzervantov.

Ako sa vyrába LUNTER TOFU

Mýtus č. 2: Sója je zlá pre mužov alebo mýtus o mužských prsiach

Jedno z populárnych zavádzajúcich tvrdení hovorí, že mužom zo sóje rastú prsia. Táto legenda je zrejme zapríčinená podobnosťou slov “fytoestrogén” (prirodzene sa vyskytujúca zložka rastlín, ) a “estrogén” (ženský pohlavný hormón). Ide teda štruktúrou o dve celkom odlišné látky.

Klinické štúdie v skutočnosti ukazujú, že fytoestrogény v sóji – konkrétne takzvané izoflavóny, nijak neovplyvňujú hodnotu mužského pohlavného hormónu testosterónu ani cirkuláciu estrogénu. V skutočnosti môžu muži profitovať z konzumácie sóje, keďže tá ako sa zdá znižuje riziko rakoviny prostaty.

Okrem toho, fytoestrogény prijímame v potrave napríklad aj z kapusty, brokolice, ryže alebo broskýň a nezdá sa, že by po nich muži akokoľvek fyzicky „zženšteli“.

Mýtus č. 3: Všetka sója je geneticky modifikovaná

Nie je to pravda. Sója, ktorú pri výrobe využíva značka Lunter je výlučne od domácich pestovateľov a nie je geneticky modifikovaná. Najväčším konzumentom komerčne pestovanej GMO sóje v USA, ale aj vo svete, sú hospodárske zvieratá. Geneticky modifikované potraviny musia byť navyše jasne označené na obale.

Mýtus č. 4: Sója zabraňuje absorbovaniu minerálov

Napriek tomu, že sója obsahuje veľké množstvo fytátov, ktoré obmedzujú príjem niektorých minerálov, nie je to u väčšiny ľudí problém. Rovnako, ako v prípade iných druhov rastlinnej potravy, ktoré sú bohaté na fytáty (napríklad fazuľa, orechy a semienka).

Okrem toho, varená alebo fermentovaná sója má zníženú hladinu fytátov (na približne tretinovú hodnotu). Ostatné spôsoby prípravy sóje, ako je namáčanie, praženie alebo klíčenie, taktiež výrazne znižujú hladinu fytátov.

U ľudí, ktorí nekonzumujú mäso je rozumné začleniť do stravy viac potravín bohatých na zinok. Ale aj bez toho sú u nich väčšinou hodnoty tohto prvku v potrebnom rozmedzí.

V strave bohatej na rastlinné produkty sa naopak nachádza viac vitamínu C, ktorý značne zlepšuje vstrebávanie železa, takže aj napriek fytátom nie sú vegetariáni náchylnejší na jeho nedostatok. Tí čo sa živia rastlinnou stravou naopak vykazujú vyššiu hladinu horčíka. Rovnaké je to aj v prípade mede.

Mýtus č. 5: Sója je nebezpečná pre štítnu žľazu

Pravidelná, dokonca dlhoročná konzumácia sóje nemá vplyv na funkciu štítnej žľazy. Sójové potraviny maximálne môžu vplývať na účinnosť liečby tyreoidálnymi hormónmi, takže pacienti s pravidelným príjmom sóje môžu vyžadovať inú dávku ako tí, ktorí sóju nekonzumujú (väčšinou to však nutné nie je). Ako jednoduché a účinné opatrenie sa odporúča po rannej dávke lieku niekoľko hodín nekonzumovať sójové produkty. Neskôr v priebehu dňa by ich zaradenie nemalo mať žiaden vplyv na účinnosť liečby. Vo všeobecnosti je však denná dávka asi 100 g úplne bezpečná aj pre pacientov s poruchou štítnej žľazy.

Prečo vznikajú mýty o sóji?

Máločo sa podpisuje pod kvalitu nášho života tak výrazne ako to, čo jeme. Sója je potravina, ktorá je z viacerých hľadísk preukázateľne zdravá a dobrá pre ľudský organizmus. No podobne, ako to bolo v prípade iných plodín – napríklad zemiakov, vidia niektorí ľudia za ich rozšírením aj niečo viac, než len prirodzené zvýšenie dopytu po nich. Výsledkom sú rôzne „konšpiračné tvrdenia“ založené na mylných alebo účelovo pozliepaných informáciách.

Zakladatelia spoločnosti Alfa Bio – Lunterovci pripravili prvé tofu už v roku 1980 pre svoju potrebu a používajú ho do dnes. Rovnaký produkt dnes ponúkame aj naším zákazníkom, každodenná konzumácia sóje vo výške až 2 sójových jedál denne je aj doporučením autorít v oblastí výživy ako sú Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA)

Odkedy sa sója pestuje na Slovensku?

Sója sa na našom území pestuje už od 19 storočia. Len storočie pred ňou sa našom území usadili napríklad zemiaky (z dôvodu v tom čase hroziaceho hladomoru), z ktorých sa dnes pripravuje tradičné „národné“ jedlo – halušky. Na Slovensku v roku 2016 bola zasiata sója na ploche  20 000 ha.

Najviac tofu v Európe sa skonzumuje na Slovensku

Málokto vie, že pri porovnaní s inými európskymi krajinami je Slovensko krajinou, kde sa skonzumuje najviac tofu na hlavu. Aj keď k 16 kilogramom tofu, ktoré skonzumuje priemerne jeden obyvateľ Japonska máme stále ďaleko.

Japonsko je pre nás vzorom, pretože má najviac dlhovekých obyvateľov na svete, s nízkym výskytom obezity a malým množstvom rakovinových a srdcovocievnych ochorení. Dlhodobá história a skúsenosti s tofu v Ázii, spolu s vedecky preukázanými pozitívnymi efektmi nás motivujú robiť našu prácu kvalitne v duchu misie značky Lunter: „prispieť produktami k zmene stravovacích návykov“.

Fakty a mýty o sóji – čo si ešte prečítať

Nasledujúce odkazy sú určené tým, ktorí majú záujem preniknúť ešte hlbšie do vzťahu medzi konzumáciou sóje alebo z nej vyrábaných rastlinných potravín a účinkami na zdravie človeka. Všetky odkazy pracujú s vedecky podloženými informáciami a názormi rešpektovaných odborníkov v oblasti zdravia, medicíny a životného štýlu.