fbpx

Ako vyrábame naše rastlinné nátierky

| Pridal | Kategórie: Ako vyrábame, O nás

Pod našou značkou si môžete kúpiť aj veľmi chutné rastlinné nátierky. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime ich pracný spôsob vzniku a výroby.

Ako vznikajú naše rastlinné nátierky

Na tvorbe nových nátierok sa podieľa mnohočlenný tím, ktorý skúša a kombinuje rôzne ingrediencie až do momentu, kým sú s výsledkom všetci 100% spokojní. Niekedy stačí málo. Nechutí? Chuť a vysoká kvalita sú našimi prioritami, a preto napríklad aj cibuľku, ktorá dodáva jemnú chuť viacerým nátierkam si smažíme u nás „doma“ a nevyužívame možnosti nákupu vopred upražených takzvaných „cibuľových čipsov”. Takto zachovávame autentickosť ingrediencií a pracujeme na tom, aby naše produkty chutili lahodne.

Po schválení receptúry sa musia vykonať skúšobné výrobné šarže a nechať nový produkt v našom sklade potrebný počet dní. To aby sme sa uistili, že je produkt v požadovanej kvalite počas celej uvádzanej doby spotreby.

Ako prebieha samotná výroba nátierok

V prvom kroku suroviny navážime. Pekne postupne droždie, cibuľka, pretlak, soľ, korenie, ďalej TOFU, prípadne okara, hrášok alebo aj pažítka. V druhom kroku jednotlivé ingrediencie postupne pridávame do veľkej miešačky, kde sa zmestí až 400 kg nátierky. Podľa konkrétneho postupu sa nátierka buď len pomieša, alebo v inom prípade prejde aj cez zubový mlyn. Nemelieme napríklad Tresku, vďaka tomu v tejto rastlinnej nátierke nájdete aj celé kusy hrášku.

Francúzsku alebo Mexickú nátierku naopak preženieme niekoľkokrát cez zubový mlyn, aby dosiahla jemnú konzistenciu. Keď to máme hotové, napĺňame zmes do črievok, kelímkov alebo konzerv.

Po zabalení nasleduje konzervovanie teplotou, keďže musíme zabrániť procesu rýchleho kazenia sa nátierok, vzhľadom na prirodzené správanie sa potravín. Rastlinné nátierky sa konzervujú rovnako ako aj pri výrobe TOFU a kľudne si to môžeme zopakovať:

Lunter - ako sa vyrábajú naše nátierky

Nepoužívame chemické konzervačné látky

Určite ste rozmýšľali nad tým, ako je možné, že vám naše zabalené tofu a nátierky, vydržia v chladničke niekoľko týždňov. Nepoužívame chemické konzervačné látky? Nie, stačia nám fyzikálne zákony. Kazivosť výrobkov, okrem plesní, spôsobujú kvasinky, alebo inak povedané termolabilné baktérie. Poznáte ich zo zakysaného mlieka. Tieto baktérie sa kamarátia s bielkovinami a tak ich vždy vo voľnom prostredí môžete nájsť spolu. Kamarátstvo to však nie je vždy radostné. Baktérie nahovárajú bielkoviny na rôzne neplechy a kazia ich morálku. Nevychované bielkoviny však naším zákazníkom (až na výnimky ako zakysané sójové mlieko) nechutia. Preto musí nastúpiť tvrdá poriadková polícia – je to teplota. Po zabalení do nepriepustnej fólie odstránime pomocou špeciálnej technológie z produktu väčšinu vzduchu a produkt zahrejeme na teplotu 95°. V tejto teplote a bez vzduchu vykážeme baktérie z priestoru. Tie čo ostanú umravníme tak, že nám nekazia morálku bielkovín. A plesne? Tie jednoducho nemajú šancu. Udržujeme našu prevádzku v 100% čistote pravidelným sanitačným programom, takže o plesniach nie je chýru ani slychu.

rastlinné nátierkyrastlinné nátierkyrastlinné nátierky

Naše nátierky sú zdravé a chutné zároveň, lebo sú výlučne z rastlinných potravín. Dajú sa použiť jednoduchým spôsobom, proste si ich natriete na váš obľúbený chlieb, alebo pečivo. My vám odporúčame celozrnné produkty, tak zdravotný efekt ešte zvýrazníte. Naše rastlinné nátierky sa však dajú použiť aj pri varení a pečení. Inšpiráciu nájdete napr. na našej stránke lahke-recepty.sk.

Rastlinné nátierky Lunter sú v obľube aj u našich zákazníkov. Veľmi nás poteší, keď nám dá niekto vedieť, ako je s našimi výrobkami spokojný. Radosť nám urobil napr. aj tento dopis od rodiny Dancákovej:

dakovny listDAKOVNy LIST PRE ALFA BIOdakovny list